Dünya nın En Sağlam Telefonu

Günümüz teknoloji ve sağlamlık konusunda şirketler tamamen yeni bir yarışa girmiş durumdalar. Güvenlik, işlemci, cpu, hız vb. özellikler yanı sıra cihazlarda sağlamlık ve dayanıklılık için yeni adımlar atılmaya devam ediyor. İşte bu alanda aklımıza gelen ilk soru Dayanıklılık ve sağlamlık kriterleri. Dayanıklılık amacı ile su ve toz geçirmez cihazlarda kullanılan malzeme ve işçilik gerek kullanılan metal alaşım, cam, çizilmemezlik olarak kategorize edilmekte. Dayanıklılık amacı ile geliştirilen ve ilerleyen zamanda kullanılabilecek olan Esneyebilen Ekran konusu buna açık bir örnek olacaktır.
Dayanıklılık ve sağlamlık konusunda iki yıl kadar önce Turing Robotic Industries isimli şirket sağlamlığıyla tüm telefonları geride bırakan akıllı telefonunu tanıtmıştı. O dönem tartışılan konu: cihazların daha ESNEK, SAĞLAM ve gorsel olarak hoş durması olmuş ve hem eleştirisel hemde üretimde yaşanan sıkıntıdan ötürü telefon sınırlı sayıda üretilmişti.
Şirket eski hatalarındanda ders alarak ve Çinli şirket TCL ile iş birliği yaparak 2017nin ilk aylarında geliştirdiği Appassionato isimli telefonun duyurusunu gerçekleştirdi. Liquidmorphium denilen alaşımdan üretilen telefonun Dünyanın ilk Alüminyum, gümüş, zirkonyum, bakır ve nikelin karıştırılmasıyla oluşturulan darbelere karşı oldukça dayanıklı olduğu; çelik ve titanyumdan daha sağlam olduğu ifade ediliyor.

Peki nedir bu Liquidmorphium: Kelime olarak sıvılaştırılmış metal karışımı anlamına gelmektedir. celık ve titanyum karısımı oldugu ıçin daha dayanıklı ve korozyona karşı son derece dayanıklı oldugu ifade edilmektedir.
İşte bu nedenledir ki; Safir cam kullanılan cihazda,gövdesiyle birlikte telefondaki ekranın da çizilmelere karşı oldukça dayanıklı olacağı söyleniyor.

Appassionato Cihaz Özellikleri
5.5-inç 1920x1080p HD ekran
2.5GHz dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon 801 işlemci
16/64/128GB depolama alanı ve 3GB RAM
13 MP arka, 8 MP ön kamera
3,000 mAh batarya
olarak açıklanan cihazın ise sadece metal kasa şeklinde Dünyanın en sağlam telefonu olarak lanse edilmesi yine ertelenecek mi ? sorusunuda akıllara getiriyor.

Aynı zamanda şimdiye kadar üretilen Samsung ve CADS60, Sonim XP6 (Serisi) cihazlardada dayanıklılık önplanda durmakta.

Samsung Galaxy Xcover Cihaz Özellikleri
59x99mm (2.32×3.9″) ekran LED
207PPI4 Çekirdek @ 1.2GHz ARM Cortex-A53
Vivante GC7000UL
5 Megapixel
2200mAh
Özellikli samsung cihaz ile bile diğer markaların arasında sadece kasa sağlamlığı ile önplana cıkarılan cihaz piyasade tutunmakta ne kadar başarılı olacak sorularına ise ilerleyen zamanda cevap bulabileceğiz. Şu ana kadar üretilen Dünya nın en sağlam cihazı denilen cihaz ve özellikleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

1.Samsung Galaxy S7 Active
Cihaz Özellikleri
Dual-core 2.15 GHz Kryo
1440×2560 (QHD)
4 GB Hazıza
12 MP Kamera

2.LGV 10
Cihaz Özellikleri
Dual-Core 1.8 Ghz ARM Cortex-A57
1440×2560 (QHD)
4GB Hafıza
16mp Kamera

3.CAD S60
Cihaz Özellikleri
720×1280 (HD)
Quad-core 1.5 GHz ARM Cortex-A53
3 GB Hazfıza
13 Mp Kamera

4.Samsung Galaxy S6 Active
Cihaz Özellikleri
1440×2560 (QHD)
Quad-core 2.1 GHz ARM Cortex-A57
3 GB Hafıza
26 MP Kamera

5.Kyocera DuraForce XD
Cihaz Özellikleri
720x1280px
Android OS, v5.1
2 GB Hzfıza
8 Megapixel Kamera

En sağlamlar listesi karsılastırma videosu onaylanana kadar buradan izlenebilir

Cihazlarda karşılastırmada performans hız ve gorselin yanında saglamlık ve dayanıklılık konularında Turing Robotic Industries inAppassionato cihazına karsı Samsung Lg Apple nin karşı atak yapıp yamayacağı ve-veya ilerleyen zamanda cıkaracakları cihazlarda dayanıklılık ve performans gostergesinin ne olacağını ie bir başka makale ve araştırma haberimizde incelemek üzere;

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir