Google Kaliforniya Kendin­-Sür Arabalar Projesi Yönetmeliğinde Hayal Kırıklığı

Otonom araçların genel kullanım için Kaliforniya’nın önerdiği şartların ilk taslağı Google tarafından hayal kırıklığı ile karşılandı. Automotive News bir e­postada, Google sözcüsü Johnny Luu’nun kuruluş adına; “Kaliforniya’da yaşayan tüm insanlar ideal potansiyele sahipler bu yaşanan durum ciddi bir hayal kırıklığı taşımaktadır.” açıklamasında bulundu.
ABD, kendin­sür araba düzenlemeleri için tüm yasal yönetmeliklere sahip ilk ülkelerden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Yapılan son girişimler yollarda otonom sisteme sahip araçların kullanımı için gerekli taslakları düzenleyen bir dizi yönetmelikten oluşuyor, bu durum Kaliforniya Motorlu Araçlar Departmanı tarafından yayınlandı.
Google’ın ana hedefi bildiren bir öneriler yönetmeliği: “Herhangi bir acil durumda otonom aracın kontrolünü ele alacak olan şöforün ’Özerk araç şoförleri; özerk bir araç şöforünün DMV tarafından verilen sertifikaya sahip lisanslı bir sürücü olması gerekir.’”

Bu direksiyon ve fren pedallarının üretimi ek üreticileri gerektirir. Google’ın deneysel arabaları şuan yasal nedenlerle bu gereçlere sahip, ama şirket sadece arabayı çalıştırmak ve durdurmak için iki düğme istiyor. Google daha önce de dile getirdiği gibi insan sürücüleri tamamen denklemin dışına almak ve tam otomasyonlu araçların güvenli seçenek haline gelmesini istiyor ve bunu savunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir